Kluczowi przedstawiciele sektora budownictwa spotkają się na Kongresie Budownictwa Polskiego w Poznaniu!
Branża budowlana zmaga się obecnie z wieloma wyzwaniami. Skutki pandemii, dynamiczny wzrost cen materiałów i usług, zmiany prawne i podatkowe – to tylko niektóre wyznaczniki niepewności w tym sektorze. Do powyższych niedogodności dochodzą już odczuwalne konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę. Co czeka rynek budowlany w najbliższej przyszłości? O tym rozmawiać będą uczestnicy Kongresu Budownictwa Polskiego!
Kongres Budownictwa Polskiego to dwudniowe spotkanie kluczowych przedstawicieli sektora budowlanego i branż towarzyszących, poświęcone tematyce budownictwa i infrastruktury w obecnej dekadzie, obejmujące cykl wykładów i debat z udziałem liderów największych firm, naukowców, praktyków, decydentów oraz przedstawicieli sektora finansów, ubezpieczeń i administracji państwowej. W dniach 12-13 kwietnia 2022 r. w Poznaniu uczestnicy wydarzenia dyskutować będą o głównych problemach i wyzwaniach polskich firm z sektora budownictwa, tj. waloryzacji, zagrożeniach kumulacji robót budowlanych, nadzwyczajnym wzrostom cen materiałów budowlanych i paliwa, kryzysowi na rynku pracy czy ograniczeniu finansowania inwestycji. Omówione zostaną strategiczne kierunki rozwoju branży budowlanej w Polsce w kontekście ogólnej sytuacji w gospodarce krajowej i UE, które wymagają oceny i nowego, perspektywicznego podejścia. Tegorocznej, pierwszej edycji Kongresu Budownictwa Polskiego przyświeca motyw przewodni: „Co należy w branży budowlanej zmienić, aby działać i budować sprawniej?”.
– „Bez wątpienia najbliższe lata to okres sporego niepokoju i wielu wyzwań, jakie staną przed branżą. Prócz znaczących środków, na które patrzymy z optymizmem, a które zaplanowano na szeroko zakrojone inwestycje w energetykę, kolejnictwo czy infrastrukturę transportową, przed nami także okres istotnych zagrożeń dla sprawnego funkcjonowania i rozwoju. Mowa chociażby o permanentnym braku wykwalifikowanych kadr, a obecnie dodatkowym odpływie rąk do pracy z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę. Jeśli dodać do tego zaostrzanie unijnych norm, związanych z ochroną środowiska naturalnego, czy wciąż szeroko dyskutowaną technologię BIM, widzimy, że w branży budowlanej dzieje się aż nadto dużo. Chcąc rozmawiać o tym w gronie najwybitniejszych specjalistów w Polsce, Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP organizują Kongres Budownictwa Polskiego, który odniesie się do wyzwań i szans, jakie mogą się z nich narodzić. Nadrzędnym celem Kongresu jest wypracowanie wspólnych stanowisk w strategicznych dla sektora obszarach oraz wskazanie największych zagrożeń i działań, które mają im zapobiec.” – podkreśla Dariusz Muślewski z Grupy MTP, współorganizator Kongresu Budownictwa Polskiego.
Główne obszary tematyczne
Proces przygotowania Kongresu przebiega w oparciu o prace Komitetów Obszarowych, na czele których stanęli wybitni eksperci, naukowcy, praktycy. Dwudniowe wydarzenie podzielone zostało na sześć sesji tematycznych oraz debaty w ramach okrągłych stołów. We wtorek, 12 kwietnia 2022 r. podejmowane będą tematy: DOBRE PRAWO, DOBRE BUDOWNICTWO (paneliści m.in: Mariusz Haładyj, Prezes Prokuratorii Generalnej RP; Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR SA; Hubert Nowak, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych; Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny i v-ce Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich), EKONOMIA I FINANSE (paneliści m.in.: Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu Strabag sp. z o.o.; Radosław Kwiecień, Członek Zarządu BGK; Janusz Władyczak, Prezes Zarządu KUKE), RYNEK PRACY I KSZTAŁCENIE (paneliści m.in.: Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej; Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki; Andrzej Garbacz, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej; Janusz Komurkiewicz, Prezes Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi, Członek Zarządu Fakro sp. z o.o.). W środę, 13 kwietnia br. głównymi zagadnieniami będą: BUDOWNICTWO I INFRASTRUKTURA W OBECNEJ DEKADZIE (paneliści m.in.: Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR SA; Włodzimierz Mucha, V-ce Prezes Zarządu PSE SA; Artur Popko, Prezes Zarządu Budimex SA; Piotr Uściński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad), INNOWACJE I NOWE TECHNOLOGIE (paneliści m.in: Radosław Borkowski, Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Somfy; Robert Geryło, Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej; Kamil Marjanek, Dyrektor Zarządzający Foamax Polska), ENERGIA I ŚRODOWISKO (paneliści m.in: Przemysław Janiszewski, Dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA; Marcin Tadeusiak, Prezes Zarządu JT SA. Ponadto, mając na uwadze ostatnie wydarzenia w Ukrainie i ich wpływ na kondycję branży budowlanej, w każdej sesji Kongresu znajdą się odniesienia do potencjalnych zagrożeń oraz propozycje rozwiązań, mające na celu zmniejszenie negatywnych skutków obecnej sytuacji dla polskich przedsiębiorstw.
– „Dwa dni, sześć bloków tematycznych, kilkanaście debat z udziałem przedsiębiorców, top managerów, przedstawicieli świata nauki i administracji rządowej. Przedstawimy nie tylko największe problemy sektora budownictwa, ale także strategie współpracy, racjonalne rozwiązania i kierunki, które pozwolą nam na rzetelną realizację kontraktów. A to wszystko na bazie przepisów regulujących prawa i obowiązki strony zamawiającej i wykonawczej” – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
W gronie deweloperów, generalnych wykonawców, inwestorów i liderów rynku w trakcie trwania Kongresu Budownictwa Polskiego prowadzone będą rozmowy o segmentach najistotniejszych dla polskiej gospodarki – budownictwie kubaturowym i przemysłowym, drogowym, kolejowym, hydrotechnicznym, energetycznym i OZE oraz komunalnym.
Organizatorzy Kongresu: Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP zapewniają, że nadchodzący Kongres będzie wyjątkowym wydarzeniem. Oba podmioty od lat integrują przedsiębiorców i wspierają rozwój polskich marek, tak na rodzimym, jak i na zagranicznych rynkach. Kongres Budownictwa Polskiego to nie tylko miejsce służące debacie nad kierunkiem rozwoju branży budowlanej, lecz także – spotkań, wymiany myśli i nawiązywania długofalowych relacji.
***
Program Kongresu Budownictwa Polskiego: https://kongresbudownictwa.eu/pl/dla-uczestnikow-kongresu/wazne-informacje/program-kongresu-budownictwa-polskiego/
Kongres Budownictwa Polskiego odbędzie się w dniach od 12 do 13 kwietnia 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center.
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony www.kongresbudownictwa.eu.
Organizatorami wydarzenia są Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP.
Patronat honorowy nad Kongresem objął Prezydent Miasta Poznania.
Partnerami strategicznymi są: Budimex oraz PORR.
Partnerami głównymi są: Fakro, Foamax, Keller, PSE, Somfy, Strabag, kancelaria JDP. Partnerami są: Layher, Saferoad, Softwareone, Novoferm.