Aktualności

60 LAT ZSB IM. ROGERA SŁAWSKIEGO

07.05.2019

Zespół Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego, czyli podopieczni naszej Izby, świętują sześćdziesięciolecie istnienia. Jako jubilaci, gości krajowych i zagranicznych przyjmują przez cały rok, ale w sposób szczególnie uroczysty uczcili jubileusz 22 marca 2019 roku.

Na zaproszenie do wspólnego świętowania odpowiedzieli między innymi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, poseł Jacek Tomczak, wielu absolwentów, przyjaciół szkoły, przedstawicieli współpracujących z placówką firm.

Dyrektor szkoły Arkadiusz Dratwa otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, najwyższe resortowe odznaczenie. Jego zastępczyni, Jolancie Zielińskiej, na wniosek Polskiej Izby Budownictwa wręczono odznakę "Za zasługi dla budownictwa".

Dyrekcja szkoły przyznała pięć statuetek Przyjaciela Zespołu Szkół Budowlanych. Trafiły w ręce przedstawicieli firm wspierających placówkę, uczestniczących w procesie nauczania. Otrzymali je: Prezydent Wielkopolskiej Izby Budownictwa pan Marek Szczęsny, pan Krzysztof Kubiak z firmy Auto-Compol Renault Poznań, pani Renata Kazimierczak – Prezes Zarządu firmy Renault Auto-Compol, pan Zbigniew Ziała – Prezes firmy WUPRINŻ oraz pan Paweł Kołbon z firmy Fakro. Nie zabrakło też odznaczeń rzemieślniczych. Honorową odznakę rzemiosła otrzymali: panie Ludomira Rak i Elżbieta Wawrzyniak oraz panowie Maciej Jóźwiak, Krzysztof Stachowiak i Kajetan Strugała. Srebrny Medal Kilińskiego otrzymały panie Jolanta Zielińska i Emilia Zborała oraz panowie Arkadiusz Dratwa i Henryk Sobkowiak.

Wielkopolska Izba Budownictwa wręczyła srebrne odznaki za zasługi dla budownictwa. Otrzymali je: panie Alicja Maksymiuk i Ewa Zielińska oraz panowie Andrzej Mocydlarz, Zbigniew Olszewski, Rafał Pietz, Krzysztof Stachowiak i Jacek Zjawin.

Dyrektor Dratwa przypomniał zebranym na uroczystości, że Szkoła połączyła kilka pokoleń nauczycieli, uczniów, absolwentów. Znana jest z kultywowania tradycji, mówi się o jej specyficznym klimacie, o aktywności uczniów, licznych osiągnięciach na arenie artystycznej i sportowej. Początki były trudne, bo 60 lat temu Szkoła nie miała nawet własnego budynku. Dopiero w 1962 roku ulokowała się przy ulicy Grunwaldzkiej 152, w obiekcie wznoszonym przez uczniów. Absolwenci są dziś cenionymi fachowcami, stanowią dumę Szkoły.
Dyrektor zwrócił uwagę na sposób działania placówki. Szkoła otwiera nowe kierunki nauczania, współpracuje z wyższymi uczelniami, zapewnia uczniom możliwość praktyk, poznawania najnowszych technologii w dużych i znanych firmach. Siedem lat temu patronem ZSB został wybitny poznański architekt Roger Sławski. Zaprojektowane przez niego obiekty na MTP, kościoły, obiekty użyteczności publicznej można oglądać nie tylko w Poznaniu.

Po części oficjalnej nastąpiła artystyczna, utrzymana w konwencji telewizyjnego programu „Pytanie na śniadanie”. I, jak to już zapisało się w tradycji ZSB, w występach udział wzięli zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Świętowali zatem wszyscy, którzy czują się związani ze szkołą, goście i gospodarze.