ATANER Sp. z o. o. – BUDOWNICZY NASZEGO MIASTA

Ataner Sp. z o. o. funkcjonuje na poznańskim rynku nieruchomości już 25 lat. Od 1991 r. Ataner wybudował ponad 8 tys. mieszkań. Ich łączna powierzchnia użytkowa to blisko pół miliona m2. Mieszka w nich około 24 tysiące osób. W obiektach spółki znalazło się również ponad 120 tysięcy m2 powierzchni handlowej i biurowej. Ataner to nie tylko deweloper, ale również profesjonalny zarządca nieruchomości, administrujący wspólnotami mieszkaniowymi, budynkami mieszkalno-biurowymi, a także trzema biurowcami i galerią handlową , które są własnością spółki. Już od wielu lat marka Ataner jest rozpoznawalna w mieście i regionie. To po 25 latach. A jakie były początki? Nie były łatwe.

Na początku lat dziewięćdziesiątych panowało przekonanie, że budynki mieszkalne budują tylko spółdzielnie mieszkaniowe. Poznański rynek mieszkaniowy był przez nie zmonopolizowany. Urzędnikom nie mieściło się w głowie, że można prywatnie budować mieszkania. W dodatku większość spółdzielni miała nazwę związaną z dzielnicą lub z branżą, w której inwestowały. Nazwa „Ataner” (anagram imienia Renata) nikomu wtedy jeszcze nic nie mówiła.

GRUNT TO WŁASNY GRUNT

Urzędowe kłopoty nie zniechęciły jednak do rozpoczęcia działań założycieli spółki Ataner: Wojciecha Szały, Pawła Szkudlarka i Ryszarda Szulca. Mieli twardy grunt pod stopami. Dosłownie! Posiadali działkę, na której można było zbudować dom mieszkalny. Zebrali wspólne oszczędności. Resztę wyłożył bank, który udzielił kredytu. Samo przygotowanie inwestycji to była droga przez mękę. Zaopatrzenie, organizacja, negocjowanie z pracownikami budowlanymi: prawdziwymi i tzw. fachowcami. Jednak udało się i w 1992 roku przy ulicy Rejtana 9 stanął trzypiętrowy budynek. Potem powstały kolejne budynki przy ul. Rejtana, następnie przy ul. Piątkowskiej. Kolejne inwestycje spółki zostały zrealizowane na Jeżycach, przy ul. Jeżyckiej, Mylnej oraz Poznańskiej. Potem Ataner zrealizował kolejne inwestycje przy ul. Jeżyckiej, a także Mylnej, Poznańskiej, Sokoła, Zwierzynieckiej i Kochanowskiego oraz przy ul. Słowiańskiej / Starowiejskiej.

OSTROŻNOŚCI NIGDY ZA WIELE

Lata 1999 – 2003 to czas, gdy nastąpił spadek sprzedaży nowych nieruchomości w Poznaniu. Nieuczciwość i brak kompetencji wielu firm mieniących się deweloperami spowodowały ograniczone zaufanie potencjalnych klientów. Ataner miał już jednak wtedy dobrą markę. Właściciele spółki nigdy nie rozpoczynali sprzedaży mieszkań, jeśli nie uzyskali prawomocnego pozwolenia na budowę i nie zapewnili pełnego wkładu własnych środków na inwestycje. Potencjalni klienci o tym wiedzieli i chętnie decydowali się na zakup mieszkań w atanerowskich budynkach.

W 1999 roku Ataner wybudował PASAŻ JEŻYCKI – nowoczesny obiekt handlowo-biurowo-mieszkaniowy przy ul. Dąbrowskiego. Rok później powstał zespół domów w zabudowie szeregowej oraz bloków mieszkalnych przy ul. Świebodzińskiej, a w roku 2000 zostało oddane do użytku osiedle w dawnym parku dworskim przy ul. Sielawy na poznańskich Naramowicach.

Na początku XXI wieku Ataner zrealizował swoje pierwsze duże zespoły mieszkaniowe na os. Stefana Batorego z 450 mieszkaniami oraz w rejonie ulic Brzask i Międzychodzkiej, gdzie w ramach trzech dużych kompleksów powstało 480 mieszkań. Powstały jeszcze budynki mieszkalno-usługowe przy ulicach: Mylnej, Ogrodowej, Półwiejskiej, Piekary, Garbary i Bukowskiej oraz zespół domów w zabudowie szeregowej i budynków mieszkalnych przy ul. Karpia, a także domów jednorodzinnych na osiedlu Krasnoludków.

TEN PROJEKT SIĘ NIE UDA!

W XXI wiek spółka Ataner weszła jako dojrzała firma z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem. Wtedy to zapadła decyzja budowy bardzo trudnego obiektu budowlanego – biurowca klasy A DELTA przy ul. Towarowej 35. Był to jeden z pierwszych w Poznaniu tzw. inteligentnych budynków, w których komputer zarządza wszystkimi systemami technicznymi zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo przebywającym w nim ludziom: klimatyzacją, systemami kontroli dostępu, systemem wentylacji oraz przeciwpożarowym. Kiedy Ataner rozpoczynał realizację DELTY mówiono, że spółce zajmującej się przede wszystkim budownictwem mieszkaniowym ten projekt się nie uda. W 2003 roku pomimo wielu trudności DELTA została oddana do użytku. Cała powierzchnia biurowa – 11 tys. m2, znalazła swoich najemców jeszcze przed oddaniem budynku do użytku. Sukces DELTY Ataner powtórzył w 2008 r. kiedy to oddał do użytku drugi biurowiec klasy A OMEGA przy ul. Dąbrowskiego 79A, w którym 7,5 m2 tys. powierzchni biurowej rozlokowanej na 15 kondygnacjach także bardzo szybko zostało wynajęte.

INWESTYCJE GODNE TUTUŁU BUDOWA ROKU

W 2004 roku nastąpiło wyraźnie ożywienie na rynku deweloperskim, a w latach 2006 – 2008 nastąpił kolejny boom mieszkaniowy. W tym okresie Ataner wybudował wiele ciekawych i prestiżowych obiektów: dwa zespoły mieszkaniowe na Winogradach przy ul. Naramowickiej z 533 mieszkaniami, nowoczesne budynki mieszkalne przy ul. Piątkowskiej, przy narożniku Kasprzaka i Sczanieckiej, przy ul. Poznańskiej oraz Rynarzewskiej, a także na osiedlu Literackim.

Wybudowany przez firmę zespół 220 apartamentów przy ul. gen. T. Kutrzeby został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa tytułem BUDOWA ROKU. Największą inwestycją tego okresu było jednak oddane do użytku w 2008 r. OSIEDLE POLANKA, które także uzyskało tytuł BUDOWA ROKU. Ten największy w Wielkopolsce, zrealizowany po 1989 r. zespół mieszkaniowy. OSIEDLE POLANKA ma 2 tys. lokali mieszkalnych, w których zamieszkało blisko 6 tysięcy osób! A więc małe miasto, a w nim plac z fontanną, dostępny nie tylko dla mieszkańców, sklepy restauracje i kawiarnie na parterach budynków, place zabaw kryta pływalnia i duże centrum sportowe z automatyczną kręgielnią, salą sportową, boiskami i kortami

LOKALIZACJA, LOKALIZACJA I JESZCZE RAZ LOKALIZACJA!

Światowy kryzys z końca 2008 r. drastycznie wpłynął na rynek nieruchomości w Polsce. Nastąpiło załamanie rynku deweloperskiego, gwałtowny spadek sprzedaży nowych nieruchomości. W czasie kiedy inne firmy zwijały żagle, Ataner budował dalej. Opłaciło się stawianie na najlepsze lokalizacje w Poznaniu. W ramach wybudowanych w tym trudnym okresie przez spółkę inwestycji przy ul. Brzask 10, oddanej do użytku w 2010 r. oraz przy ul. Towarowej 41 oddanej do użytku w 2013 r. wszystkie mieszkania zostały sprzedane jeszcze w trakcie ich realizacji.

Kolejna dekada XXI wieku to okres poprawy na rynku nieruchomości. Ataner wykorzystał tę szansę i zdecydował się na zbliżoną wielkością do POLANKI inwestycję w rejonie ulic: Marcelińskiej, Wałbrzyskiej i Świerzawskiej. Zbudowane w latach 2011 – 2015 OSIEDLE MARCELIN z 743 lokalami mieszkalnymi i własnym centrum sportowym otrzymało także ogólnopolski tytuł BUDOWA ROKU. OSIEDLE MARCELIN cieszyło się taką popularnością, że pod koniec 2015 r. spółka rozpoczęła w sąsiedztwie budowę kolejnego zespołu mieszkaniowego na blisko 600 mieszkań – NOWY MARCELIN.

Ostatnie lata to duże inwestycje w śródmieściu: GALERIA MM na narożniku ul. Święty Marcin i Al. Marcinkowskiego, budynek mieszkalno-biurowy przy ul. Bóżniczej 1 oraz siedemnastokondygnacyjny kompleks mieszkalno-usługowo-biurowy przy ul. Towarowej 37, którego realizacja ma się zakończyć wiosną przyszłego roku. Ale to nie wszystko. Również na ul. Towarowej w drugiej połowie br. rozpocznie się budowa kompleksu biurowo-mieszkalnego, którego dominującym elementem będzie dwudziestodwukondygnacyjny wieżowiec. Z kolei na ul. Różanej ruszyła budowa kameralnego OSIEDLA RÓŻANA.

Za realizację inwestycji mieszkaniowych na terenie stolicy Wielkopolski Prezydent Miasta Poznania przyznał spółce ustanowioną w tym roku nagrodę ARCHITECTUS CIVITATIS NOSTRAE – budowniczy naszego miasta (http://wib.com.pl/news/107/17/ATANER-LAUREATEM-NAGRODY-ARCHITECTUS-CIVITATIS-NOSTRAE.html).

Z kolei Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał Atanerowi odznakę honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, którą zarządowi spółki podczas uroczystości jubileuszowych 16 maja 2016 r. wręczył wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Budynek przy ulicy Rejtana 9 w Poznaniu – pierwsza inwestycja spółki Ataner

Osiedle POLANKA

DELTA – biurowiec klasy A

Wręczenie odznaki honorowej „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”

PC

Fot. ATANER.